Anatomie kočky domácí - Vnitřní orgány
Anatomie kočky domácí - Vnitřní orgány
Dýchací soustava
Dýchací orgány kočky slouží nejen k dýchání, ale též jako důležitý termoregulační aparát. Při dýchání se ochlazuje krev proudící v cévních stěnách dýchacích cest. Kočka v klidu má dýchací frekvenci 30 až 50 vdechů za minutu. Při tělesné zátěži, teple a nemoci se tato frekvence zvyšuje.
Oběhová soustava
Srdce kočky je čtyřkomorové a jeho frekvence tepu se pohybuje mezi 100 až 140 tepy za minutu. Kočičí krev má v porovnaní s lidskou vyšší srážlivost. Obsahuje více červených a bílých krvinek. Okysličená krev proudí tepnami do různých částí těla. Odkysličenou krev vedou žíly zpět k srdci. Krev se okysličuje v plicích. 15 až 20 % krevní kapacity potřebuje kočka na okysličení mozku. V případě, že kočka musí utéci, až 90 % krve okysličuje vnitřní orgány a krev určená pro okysličení mozku je použita na okysličení svalů.
Trávicí soustava
Na začátku trávicí soustavy je tlama. V ní se kromě zubů nachází svalnatý drsný jazyk, který obsahuje chuťové receptory a posouvá potravu směrem do hltanu. Kromě jiného slouží též k čištění srsti. Trávicí soustava kočky je uzpůsobena k trávení masa – jako u všech predátorů je relativně kratší než trávicí soustava všežravců či býložravců. Žaludek má tvar písmene U a naplněný je velký asi jako lidská pěst. Nacházejí se v něm žaludeční kyseliny, které okamžitě srazí mléko (které je tím pádem pro dospělé kočky těžce stravitelné a neměly by ho dostávat). Živiny a natrávené potraviny se vstřebávají v tenkém střevě, dlouhém asi 1 až 1,5 metru. V tlustém střevě se ze zbytků potravy vstřebává voda a konečníkem se 10-20× denně vylučuje polotuhý trus.
Močové orgány
Močové orgány tvoří dvě ledviny, močovody, močový mechýř a trubice. Ledviny mají funkci filtračního zařízení, kterým se z organismu vylučují nečistoty látkové výměny. Zdravá kočka močí zpravidla 2 až 3krát denně. Obvyklé množství moči je 100 až 200 mililitrů za den. Kocour má dlouhou a úzkou močovou trubici, což někdy způsobuje problémy při močení.
Pohlavní orgány
Pohlavní ústrojí u kocoura tvoří varlata uložená v šourku. Někdy se vyskytuje vada, při níž jedno nebo obě varlata nesestoupí při vývoji z břišní dutiny. Tato vada se nazývá kryptorchizmus. Nevede k neplodnosti kocoura, jde však o dědičnou chorobu a tohoto jedince je třeba vyřadit z chovu. Pohlavní ústrojí kočky tvoří vaječníky uložené v břišní dutině. Kočičí děloha má tvar písmene Y. Vývoj plodů probíhá v relativně dlouhých cípech dělohy.
Žlázy s vnitřní sekrecí
Tyto žlázy jsou součástí regulačního mechanismu látkové výměny, růstu, pohlavních funkcí a jiných tělesných pochodů kočky. Vylučují do krve hormony. Mezi žlázy s vnitřní sekrecí patří hypofýza, štítná žľáza, nadledvinky, pankreas, vaječníky a varlata.
Mozek
Kočičí mozek váží asi 26 až 32 g a tvoří tak asi 1 % její váhy. Čelní lalok řídí pohybový aparát, temenní a týlový lalok řídí smyslové orgány a vyhodnocují z nich přijaté informace. Za chování a paměť odpovídají spánkové laloky. Malý mozek řídí motoriku.
Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Anatomie_ko%C4%8Dky_dom%C3%A1c%C3%AD