Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fyziologie kočky domácí

Březost a porod

ObrazekObrazek... Tělo kočky před březostí a v období březosti.

Březost domácí kočky trvá přibližně 9 týdnů, podle posledních průzkumů se fyziologická délka březosti pohybuje v rozmezí od 56 do 68 dní, přičemž u evropské kočky domácí je obvyklá délka březosti na spodní hranici, ušlechtilé kočky jsou březí 63 až 65 dní.

Březí kočky bývají klidnější a přijímají více potravy. V druhé třetině březosti je u většiny koček vidět zvětšené břicho a slabiny. Mléčné žlázy bývají zvětšené a překrvené, patrné v srsti. V poslední třetině březosti je, zvláště při větším počtu mláďat, břicho nápadně zvětšené. V břišní dutině je možno nahmatat dělohu a nenarozená koťata. U siamských koček, někdy i u jiných ušlechtilých plemen, však nemusí být ani v poslední třetině březosti patrné žádné změny a určení březosti může být obtížné bez ultrazvukového či rentgenového vyšetření, zvláště pokud v sobě kočka nosí jen jedno nebo dvě koťata.

V posledních dnech před porodem dochází k výraznému zvětšení mléčných žláz, uvolnění pánve a ke zduření vulvy. Kočka může být neklidná, vyhledává tmavá a tichá místa k vrhu. Porod probíhá poměrně rychle, trvá 15 až 20 minut a zpravidla není potřeba zásah chovatele. Obyčejně se rodí 4 až 6, ale také až 10 koťat. U ušlechtilých plemen koček je často počet koťat nižší, porod trvá déle a může být potřebná asistence chovatele. Také úmrtnost novorozených koťat je vyšší, mnohdy až 50%, u některých plemen.

Koťata

Obrazek

Koťata se rodí slepá a hluchá, osrstěná. Hmotnost se pohybuje okolo 100 gramů. Koťata mají hned po narození vyvinutý čich a hmat, tyto dva smysly používají k nalezení bradavky matky.

Hned po porodu se matce začne vylučovat mlezivo (kolostrum), první potrava pro novorozená koťata. Teprve později jsou koťata krmena mlékem. Kočičí mléko je albuminové, neobsahuje kasein a jen malé množství laktózy, proto je kravské mléko jako náhradní potrava pro koťata nevhodné a nebezpečné. Náhradním řešením pro krmení koťat, která ztratila matku, jsou specializované mléčné náhražky nebo v krajní nouzi kondenzované mléko (Tatra), ředěné vlažnou vodou.

Druh mléka Voda Tuk Bílkoviny Sacharidy Popel
Lidské mléko 87 % 4,8 % 1,5 % 6,4 % 0,3 %
Kočičí mléko 82 % 3,3 % 9,1 % 4,9 % 0,6 %
Kravské mléko 88 % 3,7 % 3,2 % 4,7  % 0,7 %

Koťata podporují produkci mléka masírováním okolí bradavek („mléčný krok“) a předením. Silnější jedinci obvykle vyhledávají přední páry bradavek, v nichž je produkce mléka intenzivnější. Pijí několikrát denně, zbytek času prospí. Kočka koťatům masíruje břicho, anální otvor a genitálie, čímž podporuje vylučování moči a trusu. Koťata sama ještě nejsou schopna samostatného vylučování.

Koťata otvírají oči ve dvou týdnech věku. V té době váží okolo 200 gramů. Začínají vnímat svoje okolí a aktivně ho prozkoumávat. Učí se pohybovat se a od třetího týdne se objevují první hry, při kterých se učí běhat, skákat, plížit se a lovit, koťata poznávají okolí. Na konci prvního měsíce věku váží okolo 300 gramů a začínají se sama čistit. V tomto období je chovatel může začít přikrmovat. Koťata jsou čistotná a už v tomto věku se mohou naučit používat kočičí toaletu.

Období mezi pátým až sedmým týdnem je důležité pro socializaci koťat. Koťata si vytváření vztah k vlastnímu druhu a k druhům, se kterými přicházejí do styku. Koťata, která v tomto období neměla kontakt s člověkem, se budou lidem celý život vyhýbat a nikdy z nich nevyrostou přítulné kočky, na rozdíl od koťat, která měla v tomto období možnost socializace na člověka. Ve věku deseti týdnů už jsou koťata vůči novým věcem obezřetnější a jejich povahy jsou plně vyvinuté.

Ve třech měsících jsou odstavená a jedí tuhou potravu. Dvanáct týdnů věku je u ušlechtilých plemen koček doporučený věk odběru koťat a jejich prodeji novému majiteli.

V tomto věku jsou koťata velmi hravá a učí se sociálnímu chování. Ve volné přírodě, kde koťata zůstávají s matkou, ji následují při každodenních činnostech a učí se samostatně lovit. Okolo pátého měsíce věku dojde k výměně zubů.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ko%C4%8Dka_dom%C3%A1c%C3%AD

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Čas s koťaty

(Martina, 31. 5. 2019 23:30)

Ahoj, chci se zeptat kolik tak času by měla kočka trávit se svými koťaty denně?

Dotaz

(Aki, 17. 7. 2018 16:54)

Jak se pozná jestli je kočka těhotná ve 3 týdnech?

Koťata

(Demi, 8. 6. 2018 9:25)

Musím se smát některým dotazům , když si prolezete internet vecinu najdete, šlechtěné koťata odchod do nových domovů cca 13.tyden. U koček domácích alespoň 9 týdnu zmamou čím déle tím lépe kvůli socializaci , koťata se mohou kastrovat od určité váhy po prvním mrouskanim kdykoliv věk tam podmíněný není ale váha ! A co sem si před 10.dny testla na bedýnku kočka ... Naše bellá si na porod vybrala koberec v naši ložnici 3 že 4 koťat již vidí reagují na jméno a první pokusí o hry už probíhají tohle je velmi individuální, co se týče kastrace jo měla být no bohužel unas přesně ta váha resim ji od prvního mrouskanim v 6 . mes koťata měla teď v 15 . mes, kastraci jsme domluvení druhý týden v červenci .kdy by již měli koťata být schopna být 2 dny bez ní. Jinak největší kotě 240g a nejmenší 180g . koťata jsou 2 a dvě .a hierarchie je již jasně daná vzhledem k tomu že jech máma je velmi drobná koťata už jsou 3 třetinova , jinak večina koček je raději na porod v klidu a sama čím víc zasahujete tím jsou pravdepobnejsi komplikace . jinak nekrmit nač kočka má cecíky a u plemenitich koček se moc nestává že by měla kočka 12 koťat a jen 8 ceciku a i kdyby pokud koťata nestradaji neustále nepíší a nemají měla bříška tak proč zasahovat . raději kočce dejte premrzle maso nebo kapsičky konzervi a kvalitní granule . někde doporučuji první dny po porodu dat nějaký jogur kvůli vápníku aby nedostala záchvat z nedostatku naše ho měla 4x a ok ale davalasem dětské z úpravou snížený cukr a bez konzervantů a dalších... . maximálně u více četných vrhu se doporučuje termofon do pelíšku jednorázové podložky co jsou na přebalovací a žinku na očištění koťat propisovací / cd fix na označení drapru u stejnobarevnych koťat kvůli vážení váha za den roste 5-25gramu záleží na kotatech druhů , genetickým dispozicím a počtu . jinak se dají ve specializovaných potřebách pořídit granule pro březí kočky. Mléko i lahvičky .

dotaz

(emma, 3. 6. 2018 19:23)

dobrý den mám dotaz
kamarádky kočka má dvou týdenní koťata nza jak dlouho bych i mohla kotě vzít,
děkuji

Dotaz

(Renata , 9. 3. 2018 18:59)

Dobrý den.
Mám dotaz, mám březí mainskou mývalí kočku, chtela bych se zeptat, jak mám postupovat po porodu, čím mohu kočce a kotatum pomoct, čím je poté krmit?
Dekuji

Dotaz

(Renata , 9. 3. 2018 18:59)

Dobrý den.
Mám dotaz, mám březí mainskou mývalí kočku, chtela bych se zeptat, jak mám postupovat po porodu, čím mohu kočce a kotatum pomoct, čím je poté krmit?
Dekuji

Kotě

(Sára, 9. 5. 2017 20:43)

Prosím mohly by ste nám poradiť?
Dnes se nám narodila Kotata čo máme delat?Předem díky.

Re: Kotě

( , 24. 7. 2017 20:47)

Dobrý den, pokd matka bez problémů kotata čistí a krmí nechte jí být a jen pozorujt, pokud má problémy, zeptejte se veterináře

Dotaz

(Natálie, 4. 7. 2017 21:35)

Dobrý den, prosim vás mám dotaz. Pozná kočka svoje koťata po několikati letech ?? Děkuji

Dotaz

(Natálie, 4. 7. 2017 21:35)

Dobrý den, prosim vás mám dotaz. Pozná kočka svoje koťata po několikati letech ?? Děkuji

Potřebuji poradit

(Tereza, 10. 5. 2017 16:29)

Dobrý den. Máme venkovní kočku která je pravděpodobně těhotná. Zjistili jsme že má škrkavky či jiný parazit a bojíme se aby jsme neublížili nenarozeným koťatům. Může někdo poradit?

Těhotenství a porod

(Jana, 9. 5. 2017 21:03)

Dobrý den mám takový dotaz máme kočku domácí kterou chovame v bytě ale ma take volny vstup ven a 15.3 kdy mrouskala měla pohlavni styk s kocourem. Chtěla jsem se zeptat kdy přibližně nastane porod. Už ma značně velké břicho a vystouple ceciky... Děkuji za odpověď

8 měsíců

(Shadow, 8. 5. 2017 18:25)

Máme problém máme kočku jménem Shadow.
Je jí 8 měsíců a poslední dobou jí začlo hrozně růst bříško. Nevíme jestli je těhotná ještě sme nebyly u Veterináře.Ptali jsme se kamarádky říkala že buď je nemocná nebo těhotná.

Březost

(Pajinaks, 5. 3. 2015 14:06)

Dobrý den . Mám asi těhotnou kočku. Je jí 5 měsíců a tloustne jednou přišla špinavá . A asi se s kocourem mrouskaly tloustne leží a cecíky se zvětšují .
Tak opravdu nevím jestli je těhotná a jak se kní mám chovat když je těhotná

Re: Březost

(Jana Kališová, 8. 5. 2016 10:32)

Ano, je to možné. Mám také 5-ti měsíční kočičku která bude mít koťátka.
Chovejte se k ní mile, dávejte jí více najíst a dejte jí i misku s vodou, aby měla co pít. Pokud máte kočičku venku tak jí dejte nějakou bedýnku s dečkou aby si měla kam lehnout. Přeji hodně štěstí, Kališová

Re: Re: Březost

(Naděžda, 29. 5. 2016 15:08)

Nepochopím jak může někdo dopustit aby pětiměsíční kotě mělo kotata. To je jak u lidí kdyby 13náctiletá měla děti. Kočička se sice mrouská ale musí se hlídat....

Re: Re: Re: Březost

(Lenka, 29. 11. 2016 10:31)

"Dopustit" je v pěti měsících dost nevhodný výraz, před rokem se vykastrovat nemůže a pokud začne říje dřív, venkovní kocoury od sousedů nikdo neohlídá....

Re: Re: Re: Re: Březost

(Misa, 9. 12. 2016 18:40)

Do roka se kocka kastruje bezne!

Re: Re: Březost

(Naděžda, 29. 5. 2016 15:09)

Nepochopím jak může někdo dopustit aby pětiměsíční kotě mělo kotata. To je jak u lidí kdyby 13náctiletá měla děti. Kočička se sice mrouská ale musí se hlídat....

Nemohu souhlasit

(Milena, 20. 8. 2016 10:15)

Nemohu souhlasit s tím že vždy koťátko které kolem 5-7 měsíce nebylo socializované v tomto období že nikdy nebude mazlivá kočička či kocourek z vlastní zkušenosti mohu říci že toto tvrzení není vždy pravda ...